Bio je simbol junaštva, neustrašivosti i odanosti svom narodu, a da se o njemu zna ni on sam nije znao. Ratnik iz Zaplanja, snimljen na Drini neposredno pred povlačenje srpske vojske preko Albanije, prozvan je Oko Sokolovo, a ime mu je Dragutin Matić.
Dragutin Matić rođen je 10. januara 1888. godine u zaplanjskom selu Kaletinac nedako od Suve planine kao šesto dete oca Peše i majke Nevene. Zbog rane smrti svojih roditelja, o njemu se nakon toga brinuo Đorđe, njegov najstariji brat. Prema nekim podacima, njegova porodica vodi poreklo iz okoline Prizrena, dok su se u Zaplanje doselili nakon Kosovskog boja.
Kao dvadesetdvogodišnjak optočeo je služenje vojnog roka priključivši se konjici, a nakon toga i pešadiji. Jahao je uz princa Đorđa Karađorđevića, a bio je učesnik čak tri rata: Prvog balkanskog, Drugog balkanskog i naposletku, Prvog svetskog rata. Vojne vlasti su mu zbog pokazane odvažnosti i hrabrosti tokom Cerske i Kolubarske bitke poverile zadatak izviđača. Njegov sin Blagoje, dopisnik Politike iz Nipa posvetio mu je knjigu “Moj otac – Oko Sokolovo“.
Iz rata se vratio 1919. godine nastavivši zemljoradničke poslove kojima se bavio i pre odlaska u rat. Ratna odlikovanja poznatog vojnika nisu sačuvana, a on je napustio ovaj svet nekoliko dana pred svoj 83. rođendan, 1970. godine, u svom rodnom selu. Medalje i ordenje je zakopano u drvenom sanduku zbog straha od neprijatelja i nikada više nije pronađeno na tom mestu.
Bio je jako poštovan od strane svog naroda i biran za opštinskog odbornika. Njegovom zaslugom izgrađen je seoski vodovod u rodnom mestu koji se i danas koristi.
Sliku je napravio ratni reporter i snimatelj ruskog porekla, Samson Černov, a Dragutin ju je, neznajući da postoji, prvi put ugledao na omotu gramofonske ploče “Marš na Drinu”.Ratovao je punih 6 godina. Iza njega ostalo je više od dvadeset unučadi i praunučadi.
Srbija Danas