8 dodataka za superzdravu kafu

0
1755
He didn't even ask Gunther for the receipts. (iStock)

Više istraživanja ukazalo je na pozitivne efekte umerenog pijenja kafe po zdravlje. Danas govorimo o tome kako ovaj napitak možete učiniti još zdravijim, ali i aromatičnijim.

Cimet – pospite kafu cimetom u prahu ili ubacite štapić cimeta u šolju – ovaj začin ima antivirusna i antibakterijska svojstva, što je vrlo korisno u hladnijim mesecima, dok istovremeno pomaže u regulaciji nivoa šećera i triglicerida u krvi.

Đumbir – kafi možete dodati i malo đumbira u prahu – đumbir podstiče varenje, smanjuje nadutost i gasove, a takođe pomaže kod simptoma prehlade. Ovaj začin ublažava i bolove kod artritisa budući da deluje antiinflamatorno.

Kakao crna čokolada – flavonoli iz kakaoa poboljšavaju cirkulaciju, koncentraciju i budnost, regulišu krvni pritisak i deluju antiinflamatorno. Dodajte jednu kašičicu kakao praha ili stavite 2 kockice crne čokolade u kafu da se otope.

Kokosovo mleko i kokosovo ulje – kokosovo mleko predstavlja dobru alternativu kravljem mleku, naročito ako ste primetili da vam smeta laktoza. Kokosovo mleko i kokosovo ulje sadrže laurinsku kiselinu koja podstiče imunitet i u organizmu se pretvara u  monolaurin, jedinjenje sa antivirusnim i antibakterijskim svojstvima. Što se tiče količine, za početak možete probati kafu sa dodatkom 1 supene kašike kokosovog mleka ili 1 kafene kašičice kokosovog ulja.

Kokosov šećer – ovaj šećer se ne dobija od kokosa već od soka cveta kokosove palme. Sadrži manje količine cinka, gvožđa, magnezijuma i vitamin B-kompleksa. Kokosov šećer sadrži inulin koji deluje kao prebiotik i tako podstiče rast prijateljskih bakterija u crevima.

Ekstrakt vanile – vanila se tradicionalno koristi ne samo zbog slatkaste arome, već i zbog njenih medicinskih svojstava. Vanila podstiče koncentraciju i povoljno deluje na raspoloženje. Miris vanile takođe pomaže u kontroli apetita.