Okružni sud u Banjaluci donio je prvu presudu kojom je potvrđen tužbeni zahtjev korisnika kredita kojim je od banke zahtjevana isplata iznosa naplaćenog zbog nezakonitog obračuna i naplate troškova obrade kredita.
– Ovo je odluka koja je bitna ne samo za korisnike kredita sa valutnom klauzulom u švajcarskim francima, nego za sve korisnike kredita koji plaaćaju troškove obrade kredita u momentu plasmana kredita – istakao je za SC advokat Dalibor Mrša.
Dosadašnja praksa je podrazumijevala da banka odobri korisniku kredit u skladu sa njegovim zahtjevom, a odmah nakon plasiranja kredita na račun korisnika kredita banka „izbija“ određeni iznos koji se odnosi na „obradu kredita“.
– Taj iznos se određuje u određenom procentu od iznosa odobrenog kredita. U ugovoru o kreditu stoji da banka odobrava jedan iznos, a čim odbije od tog iznosa ono što je namijenjeno „obradi kredita“, jasno je da to više nije taj iznos – ističe Mrša.
Korsnik kredita, dodaje Mrša, ne zna na šta se odnose troškovi „obrade kredita“ niti je u sudskom postupku banka uspjela da dokaže na šta se ti troškovi odnose. Oni su, tvrdi Mrša, paušalno određeni.
– Drugačije bi bilo kada bi banka rekla na šta se tačno odnosi taj iznos. Za rad osoblja, na primjer. Ali i taada bi to bio problem, jer su u pitanju tipski ugovori za čije popunjavanje zaposlenici banke primaju platu – kazao je Mrša.
On kaže da se postavlja pitanje na šta se odnosi struktura tih troškova i da li je korisnik kredita upoznat sa time. Zakon o obligacionim odnosima RS, dodaje Mrša, nalaže svim učesnicima u pravnom „saobraćaju“ da se ponašaju u skladu sa načelom savjesnosti i poštenja.
– Ako se nekome nudi unaprijed pripremljen proizvod, onda bi korisnik morao da zna šta ulazi u te troškove. I sad tek doklazimo u situaciju da neke banke prvi put plasiraju kredite „bez troškova obrade kredita“. Kako sad može, a do sada nije moglo? Ova presuda je veoma značajna, jer se odnosi na sve korisnike kredita – istakao je Mrša.
Srpska Caffe